Lékárna v Husovicích / Lékárna u Matky Boží
Nováčkova 17, Brno
Někdy se stane, že člověk objeví zajímavou stavbu, tak říkajíc náhodou. Takovým případem je pro mně dům, stojící na rohu ulic Nováčkovy a Jílemnického v Brně Husovicích. Že se na této adrese nachází zajímavý interiér lékárny jsem tušil, ale teprve až jsem tam zašel pro léky jsem zjistil o jaký klenot se jedná. V současné době je to po zrušení historické lékárny U červeného raka zřejmě poslední lékárna s původním vybavením z první poloviny 20. století v Brně.
Dům s lékárnou si nechal postavit v roce 1925 PhMr. Vladimír Grégr. Za návrhem stojí brněnský stavitel a architekt František Václavek a provedením byla pověřena husovická stavební společnost Kaláb. František Václavek nepatří mezi nejznámější brněnské architekty, i když jeho díla jsou poměrně výrazná a většina z nich zaujme na první pohled svým někdy expresionistickým výrazem a art decovou zdobností. Ve své kariéře několikrát spolupracoval s brněnským německým architektem Eduardem Göttlicherem a jejich společným dílem je například dům DĚLPE na Cejlu. Jeho samostatným dílem je potom nájemní dům pro Josefa Svobodu na ulicích Křídlovická/Ypsilantiho, který má některé společné prvky právě s domem v Husovicích.
Stavitel domu Vladimír Grégr, patřil k veřejně činným osobnostem Brna na počátku 20. století. Zasedal v Lékárenském grémiu, Spolku Kounicových studentských kolejí a byl po něm pojmenován Grégrův fond, na podporu vysokoškolských studentů. Lékárna v Husovicích na tomto místě byla pravděpodobně již před rokem 1925, z čehož vyplývá, že lékárník Grégr přestavěl starší dům a nejednalo se o úplnou novostavbu. Celá koncepce domu je velice zajímavá, protože v sobě snoubí tři, jakoby samostatné funkce. Provoz lékárny, bydlení jejího majitele v podobě velkoryse řešeného bytu/domu, zabírajícího celé jedno křídlo do Nováčkovy ulice a nájemní dům s několika byty k pronajmutí směrem do ulice Lieberzeitovy. I přes veškeré peripetie během 20. století se dům zachoval ve velice dobrém stavu včetně interiérů.
Z vnějšku upoutá svojí expresivně řešenou siluetou, otáčející se do nároží zaoblenou částí, nad kterou v druhém patře vyrůstá mohutná čtyřhranná věž, ze které je přístupná terasa. Do lékárny se vstupuje z rohu v přízemí, které je tvořeno celé z umělého kamene, včetně členění oblých oken v nároží. Fasáda je zdobena jemným štukovým dekorem a kovovými plůtky tvořenými střídajícím se kruhem a "písmenem X". Z Nováčkovy ulice je potom samostatný vstup do bytu majitele, který zabíral celé první patro a dokonce byl propojen do patra druhého, do prostoru věže s terasou. Za vstupními dveřmi se nachází velkorysý vestibul, jehož stěny jsou obloženy umělým kamenem a strop zdobí jemný štukový dekor. Za lítacími dveřmi se návštěvník dostal do schodišťové haly s trojramenným teracovým schodištěm, jehož zábradlí je řešeno stejně jako ostatní kovářské práce na domě (střídavý motiv kruhu a "ixka"). Odsud vedli v přízemí spojovací dveře do lékárny. Celý prostor se zachoval téměř v nezměněné podobě, včetně původní dlažby složené z tak zvaných piškotů, netypické šedo, červeno, bílé kombinace a původních interiérových dveří zasklených opálovým sklem. S podesty v prvním patře se vstupuje do samotného bytu. Za vstupními dveřmi byla původně hala s dřevěným schodištěm vedoucím do druhého patra bytu a vstupovalo se odtud do jednotlivých místností, včetně té v zaobleném nároží, kde byla zřejmě umístěna jídelna. Byt je bohužel v současné době rozdělen na dva. Nicméně i přes to se v interiéru zachovala spousta původních detailů. Chtěl bych poděkovat majitelce bytu paní Pavle Latochové, která mi byt zpřístupnila k fotografování.
A teď ta nejkrásnější část domu Lékárna U Matky Boží. Do jejího interiéru se vchází původními vstupními dveřmi zasklenými fasetovanými skly. Za nimi navazuje vstupní prostor apsidového tvaru s vitrážovými okny a původní půlkruhovou lavicí a čajovým stolkem, K souboru nábytku patřila ještě dvě křesla, která se ale bohužel nezachovala. Na podlaze leží původní černobílá dlažba naproti vstupu je ve stěně zabudovaná vitrína z tmavého dřena.
Po několika schůdcích se dostaneme ze vstupní haly do samotného prostoru lékárny. Veškerý nábytek včetně táry je zachovalý v původním stavu. Je vyroben z tmavě mořeného dubového dřeva s kořenicovými vložkami. Horní plocha táry je z hnědorůžového mramoru. Nejvýraznějším zdobným prvkem interiéru je portál dveří vedoucích do laboratoře s vyřezávaným nástavcem ve stylu art deco. Zachovali se zde i původní regály s šuplíky, na jejich rukojetích jsou ve smaltu vyvedené popisky o tom, co se nachází v jejich nitru. V jedné ze zásuvek se dokonce zachovaly polepky z firemním značením lékárny U Matky boží.
Současný majitel, kterému bych také chtěl poděkovat za laskavé zpřístupnění interiéru se o lékárnu velmi pěkně stará a zachovává jejího genia loci. Doufejme, že tomu tak bude i nadále. Mimochodem lékárnu jste mohli vidět i v jednom dílu seriálu Četnické humoresky.